Systemy Wykrywania
i Sygnalizacji Pożaru (SAP)

System Wykrywania i Sygnalizacji Pożaru pozwala wykryć pożar we wczesnym stadium jego rozwoju. Informacje o pożarze SAP przekazuje do miejsca stałego dozoru, centralki pożarowej lub bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej.W obiektach gdzie został zamontowany System Wykrywania i Sygnalizacji Pożaru zainstalowane są automatyczne czujki pożarowe i ręczny ostrzegawczy przycisk pożarowy (tzw. ROP-y).

Urządzenia te są podłączone za pomocą przewodów do elektronicznej centrali pożarowej. Wykrycie pożaru przez automatyczną czujkę pożarową lub wciśnięcie ręcznego ostrzegacza pożarowego powoduje wysłanie komunikatu o pożarze do centrali pożarowej. Informacja o pożarze w budynku zostaje natomiast przekazana personelowi za pomocą sygnału akustycznego i optycznego, wysterowanego z centrali pożarowej.

Głównym elementem systemu jest centrala zbierająca i analizująca dane z urządzeń detekcyjnych wykonując przy tym odpowiednie operacje sterownicze i sygnalizacyjne. Jest to tzw. „mózg” systemu sygnalizacji pożarowej. Najnowocześniejsze centrale umożliwiają swobodną konfigurację planu działania systemu. Przy doborze centrali zaleca się wzięcie pod uwagę warunków panujących w obiekcie, poziomu bezpieczeństwa oraz dostępności części zamiennych.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów czujek:

Zalety SSP są niepodważalne – szybsze wykrycie pożaru, szybsza reakcja i ewakuacja, ograniczenie strat materialnych, a przede wszystkim ratunek życia. Dla zapewnienia prawidłowego działania SSP niezbędne jest jego fachowe zaprojektowanie, dobór odpowiedniego systemu do chronionej powierzchni i profesjonalny montaż.