instalacje tryskaczowe
Instalacje tryskaczowe to stałe instalacje gaśnicze gdzie jako środek gaśniczy wykorzystywana jest woda lub woda z domieszką środka pianotwórczego.
Podstawowymi elementami instalacji tryskaczowej są:
- odpowiedni zapas wody
- pompa elektryczna lub Diesla
- stanowisko kontrolno-alarmowe mokre lub suche
- rurociągi doprowadzające i rozprowadzające oraz tryskacze o określonej temperaturze otwarcia
Instalacje tryskaczowe charakteryzują się prostą zasadą działania w której pękniecie ampułki tryskacza oraz spadek ciśnienia w rurociągach, automatycznie uruchamia instalacje.
Zasada działania
Zasada działania instalacji tryskaczowej jest prosta: instalacja składa się z sieci przewodów rurowych z wieloma zamkniętymi mechanicznie otworami wylotowymi wody gaśniczej. Jeśli w obszarze jednego z otworów wylotowych osiągnięta zostanie określona temperatura, zamknięcie otwiera się i woda gaśnicza jest rozpylana. Pozostałe tryskacze pozostają zamknięte. Woda pod ciśnieniem znajdująca się w przewodzie rurowym zaczyna płynąć i uruchamia w ten sposób urządzenie alarmowe. Wezwana w ten sposób straż pożarna po zakończonym, ewentualnie przejętym procesie gaszenia może wyłączyć ręcznie instalację tryskaczową.
Zastosowanie
Zastosowanie urządzeń tryskaczowych jest bardzo różnorodne i odpowiada zastosowaniu wody jako środka gaśniczego. Można stosować je do gaszenia pożarów materiałów stałych (drewno, papier, tkaniny, tworzywa sztuczne, kauczuk), z wyjątkiem materiałów, które w reakcji z wodą wydzielają substancje palne oraz urządzeń elektrycznych pod napięciem. Najczęstsze zastosowanie tego typu instalacji można spotkać w następujących obiektach:
- usługowo–handlowych (np. centra handlowe, markety)
- użyteczności publicznej (np. kina, teatry, biura, hotele)
- produkcyjnych i magazynowych (np. centra logistyczne, fabryki, magazyny wysokiego składowania)
nasze usługi
kontakt
biuro@anpolsprink.pl
telefon